Biotin

Tırnak YapısıSağlığımız açısından önemli bir yere sahip olan tırnaklarımız, insanda el ve ayak parmaklarının ucunda yer alan, parmak uçlarının dış kısmını örten, oval şekilli, sert, hafifçe eğri, parlak, yarı saydam boynuzsu yapı tırnak organımızdır

Tırnaklar keratin adını verdiğimiz sertleşmiş bir tür proteindir. Sağlıklı bir insanın vücudunda yer alan yirmi parmağın hepsinin ucunda tırnak olması gerekir.

Tırnak, anatomik olarak kök, gövde ve serbest uçtan oluşur. Kök kısmı deri ile örtülüdür. Gövdenin üst yüzü serbesttir ve şeffaflığı nedeniyle  pembe renkte bir görünümü vardır. Üzerinde uzunlamasına çizgiler vardır. Dip taraftaki beyaz kısma lunula denir.Bu yapının alt kısmında matriks yer alır, tırnak büyümesinde önemli rol oynar.

Tırnak Uzama Aşaması
Normalde tırnak, serbest ucu boyunca deriden ayrılarak haftada bir milimetre kadar uzar. El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4-6 ay, ayak tırnaklarının ise 12-18 ay sürer. Tırnakların büyüme süresi kişiden kişiye, yaşa, mevsime, özel bakıma ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterir Gençlerde yenilenme yaşlılardan daha hızlıdır. Özenli bir bakımla 5-6 cm kadar düzgün uzar fakat  bundan sonra pençe tarzında büyüme gösterir.

Parmak ve Parmak Sağlığı İçin Tırnak Önemlidir
Tırnaklar, parmak uçlarını zedelenmeden koruyan, tutmayı kolaylaştıran deri ekleridir.
Tırnakların şekli kişilere göre değişmekle birlikte, genellikle oval veya üçgenimsi şekillerdedir.

Sağlıklı Bir Tırnak Nasıl Olmalıdır
Parlak, pürüzsüz yüzeyli, esnek ve dış etkenlere dirençli olmalıdır. Vücuttaki değişik hastalıklar, fiziksel etkenler, ilaçlar, doğrudan tırnakları tutan hastalıklar, tırnaklarda bozukluğa neden olurlar. Tırnaklardaki bu bozukluklar hem estetik kusur oluşturur, hem de tırnakların işlevlerini bozar.

Tırnak Hastalıkları Nelerdir?
Mantar, kırılma, ve tırnak iltihabı gibi sorunlarla başlayan tırnak hastalıkları hayati risk taşımasa bile estetik sorunlara neden olurlar. Aşağıdaki linkte karşılaşabileceğiniz tırnak hastalıkları bilgisi yer almaktadır.
http://www.tirnak-bakimi.com/tirnak-hastaliklari.html