Biotin

Manikür Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımında  en önemli nokta ısırmaktan, koparmaktan ve zarar vermekten kaçınmaktır. Tırnaktaki küçük bir kesik bile bakteri veya mantarların tırnağa girmesine ve enfeksiyona yol açmasına yeterlidir. Tırnaklar yavaş  büyüdüğü için yaralanmış bir tırnak bu yaranın izlerini birkaç ay taşır.

Temizlikte kullandığınız deterjanlar ve kimyasal maddeler tırnaklarınızı zayıflatabilir, çatlatabilir ve rengini bozabilir. Bu yüzden pamuklu kumaşla astarlanmış veya tek kullanımlık plastik veya lastik eldiven giyin. Kullanımlar arasında lastik eldivenleri kurutmak için ters çevirin. Bu eldivenlerin içinde mikroorganizmaların üremesini önleyecektir.

El tırnaklarını her hafta kesin.Haftalık kısaltma önemlidir çünkü düzgün ve bakımlı tırnakların hasar görme ihtimali daha azdır.

Tırnaklarınızı kısaltmak için bir törpü veya tırnak kesme aleti kullanın. Eğer tırnaklanınız gevrekse veya kalınsa banyodan sonra yumuşadıkları zaman kesin. Kenarları törpünün ince tarafıyla düzeltin. Eğer uzun tırnak seviyorsanız kazayla zedelenmelerini ve kenarda kir birikimini önleyin.

Tırnak çevresindeki deriler:Moda bunların kesilmesini teşvik etse de bu uygulamadan kaçının. Kesilen yer bakteri ve mantarlar için bir giriş noktası olabilir ve böylece enfeksiyona yol açar.

 

Ayak Tırnakları:Ayak tırnaklarınızı düz ve çok fazla kısaltmadan kesin. Bunun ayda bir kere yapılması yeterlidir, çünkü ayak tırnakları el tırnaklarından daha yavaş uzar. Bunlar aynı zamanda daha kalındır, özellikle baş parmakta bu nedenle tırnak kesmek için en uygun zaman banyo sonrasıdır.