Biotin

Tırnak Bakımı“Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur” ata sözü aslında sadece bağ için değil insan ve organları için de geçerlidir. Nasıl cilt bakımı yapıyorsak, dişlerimizin bakımını yapıyorsak, saçlarımıza özen gösteriyorsak aynı şekilde tırnaklarımız da bakıma muhtaçtır. Tabiki bir manikür pedikür uzmanı gibi bakım yapmanız mümkün olmayabilir, ama kendi kendinize de bir şeylar yapmanız tırnak kalitenizin korunması için gereklidir. Yapacağınız basit adımlarla sağlık sorunlarındanda bir nebze kurtulmanız mümkündür.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Eldiven kullanımına dikkat etmelisiniz.
Özellikle deterjan gerektiren ev işlerini yaparken mutlaka steril bir eldiven ile yapmanız. Kimyasallardan zarar görmenizi engelleyecektir. Butür konular maalesef kadınlar pek önemsemiyor.

Tırnaklarını Hoyratça Kullanmayın
Kutu içecek ve konserve kapağını açmak gibi travmatik eylemleri mümkün olduğunca aletler yardımıyla yapın. Basit gibi görünen nedenlerden dolayı tırnak sağlığını riske atmamalısınız.

Tırnak bakımı için uzmanlarla çalışın
Manikür ve pedikür işlemlerini bu alanda mutlaka tecrübeli insanlara yaptırmalı kullandığı aletlerin mutlaka steril olmasına dikkat etmelisiniz aksi halde tırnak mantarı gibi ciddi bir riskle karşı karşıya kalırsınız.

Oje Kullanımını Abartmamalısınız
Kadınlar güzel görünmeyi sever fakat siz yinede haftanın belirli günlerinde oje kullanmayın çünkü tırnaklarımızda havalanmaya kimyasallardan uzak kalmaya ihtiyaç duyar.

Aseton Göründüğü Kadar Masum Değildir
İçerdiği bazı kimyasal maddeler bilim adamlarını farklı arayışlar içine itmiştir. Sizde bu konuda gerekli hassasiyetii göstererek, aseton yerine diğer temizleyicileri tercih edin. Gerek el gerekse ayak tırnağınızı çok kısa kesmeyin. Bu öneriler daha çok tırnağı korumak amacıyladır.

Bakım Olarak Neler Yapılmalı

  • Kalitesini artırmak için B7 vitamini ve çinko alabilirsiniz,
  • Törpü yaparken yan tarafları az törpüleyin,
  • Yanları keserken cilde çok yaklaşmayın
  • Haftada 1-2 defa badem yağı ile ovalayın
  • Ara sıra 1-2 dakika limon suyunda tutun
  • Yeterli su tüketin

Ayda birkaç kez uzman desteği alın ve manikür pedikür yaptırın. Evet değerli arkadaşlar basit adımlar ile bir çok tırnak sağlığı sorunundan kurtulmanız mümkündür. Bu konuda sorularınız varsa aşağıda soru ve yorum formundan iletebilisiniz.