Biotin


Tırnak batması

Ayakta tırnak batması bayanlarda daha çok olmak üzere her iki cinste de görülebilen bir hastalıktır.batmanın düzeyine göre değişen bir şekilde kişinin yaşam kalitesini düşürür.En sık  ayak başparmağında görülür.Tırnağın kenarı parmak yan taraf cildi altına doğru ilerleyerek doku reaksiyonuna ve ileri aşamalarda iltihaba sebep olur.Tırnak vücut tarafından yapılır ama vücut için yabancı maddedir işte reaksiyonun sebebi budur.

Tırnağın büyüyerek ilerlemesini sağlayan kısım matrixtir ve yatak denilen kısım üzerinden büyür.Mtrix denilen bu alan tırnak batması tedavisi yapılırken çok önem arzeder.

Tırnak batması nedenleri

Tırnak batıran en sık neden yanlış tırnak kesmektir,tırnağı çok derin kesmek,tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek hatalı kesim şekilleridir.Diğer bir sebep ayakkabı tarzıdır dar ve yüksek topuklu ayakkabı giymek tırnak batması sebebi olabilir.

Tırnak batması belirtileri

En ilk ortaya çıkan ve en sık görülen şikayet ağrıdır,hastalık ilerledikçe ağrıya ek olarak parmakta şişme,iltihabi akıntı,kızarıklık bulgularıda eklenir.

Tırnak Batmasında tedavi

Tırnak battıktan sonra ilaçla tedavisi zordur ama ilk dönemler batan kısım hijyene dikkat edilerek biraz yukarı kaldırılabilirse tırnak normal kanalına girip hastalık ilerlemeden durabilir.

Klinik bulgular belirginleştiyse şu tedaviler uygulanabilir

-Tırnağın kökünden çekilmesi;eskiden uygulanan ve başarısızlığı ve iyileşmenin aylarca sürmesi sebebiyle artık terk edilen bir yöntemdir.Tekrar ihtimali %70 civarıdır.

-Aparatla tedavi;tırnağın batık alanına yaylı mekanizması olan bir çengel takılır yayın germe gücüyle batık kısım günler içinde eziyetsiz şekilde battığı kanaldan çıkar ve iyileşir.

-Ameliyatla tedavi;tırnağın batan kısmından 2-3 mm lik batık alan kesilerek alınır matrix denilen kısımda o alan köreltilir ve o kısım bir daha çıkmaz ve hastalık iyileşir.Tekrar ihtimali yok diyecek kadar azdır.