Biotin

Tırnak HastalıklarıAşağıda belirteceğim problemleri hayati anlamda risk içermesede estetik sorunlara neden olmaktadır. Tırnak hastalıkları kendi içinde bir çok çeşidi vardır. Kişiye göre değişen tırnak hastalıkları özellikle o kişinin yaşam tarzı ile yakından alakalıdır.

Tırnak Mantarı
Diğer bütün mantar hastalıkları gibi bir başkasından bulaşma sonucu alınır ve hastalık başladıktan sonra başkalarına bulaştırmaya başlanmış olur.tırnak mantarının cilt mantarından farkı mantar ilacının tırnağı geçememesi sebebiyle tedavisinin zor ve uzun sürmesidir.

Tırnak Batması
Batmanın en sık nedeni yanlış tırnak kesmektir. Tırnağı çok derin kesmek,tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek hatalı kesim şekilleridir. Diğer bir sebep ayakkabı tarzıdır dar ve yüksek topuklu ayakkabı giymek tırnak batması sebebi olabilir. Tabiki bu durum sadece ayak tırnakları için geçerli olduğunu unutmayınız.

Deformasyonları
Yamularak şekilnin bozulmasıdır.Mantar,yanlış ayakkabı seçimi,hatalı kesme,genetik,yaralanmalar,ortopedik hastalıklar ve ameliyatlar.

İltihabı
Dolama yada panariş denilen hastalık tırnak deri sınırından yada deriden herhangi bir şekilde (diken batması ,yaralanma vs) iltihap kapması durumudur.

Tırnak Kırılması
Bir çok insanda görülen bu sorunun nedeni biotin ve mineral özellikle çinko eksikliğidir. Bunun yanı sıra tırnak mantarı,enfeksiyon hastalıkları,metabolizma hastalıkları, hormon dengesizlikleri, dolaşım ve solunum yolu hastalıkları tırnaklarda çabuk kırılmaya neden olabilir.

Tırnak Kırılması

Tırnak Ayrılması
Travmalara bağlı meydana gelen tırnak ayrılması sorunu, travmanın şiddetine göre tırnak altında kanamaya bağlı morluk olması halinde tırnak yatağından ayrılır ve zaman içinde düşer. İlk dönemdeki şiddetli ağrıyı azaltmak için kan boşaltılabilir. Bazen daha hafif travmalar hatta ayakkabı vurmasıyla bile ayrılma olabilir.Travma dışında beslenme bozuklukları ve güçlü temizlik maddelerine fazla maruz kalma nedeniyle olabilir.Tedavi edilmeyen tırnak mantarı tırnak altında ilerleyerek ayrılmasına sebep olabilir.Yine biotin eksikliği de ayrılma sebebi olabilir.

Tırnak Uzamaması
Uzamanın yavaşlamasının en sık görülen sebebi bazı vitaminlerin eksikliğidir (özellikle B7 vitamini madde ismi biotinde kullanılmaktadır) vitamin eksikliği dışında yorgunlukta,aşırı zayıflıkta,beslenme bozukluklarında ,kronik hastalıklarda, ilaç zehirlenmelerinde ve çok ileri yaşklarda tırnakların  uzama hızı yavaşlar.

Tırnak Yeme
Hastalıktan çok kişinin duygusal yön