Biotin

TIRNAK :

Tırnaklar sağlıklı bir organizmanın göstergesidir.Sağlıklı bir tırnak, pembe renklidir ,hafif bir bombeliği vardır, saydam görünümlüdür ve haftada 0,5-1 mm uzar.

TIRNAKLARIN GÖREVLERİ:

Cisimleri daha iyi kavramamızı sağlar.Parmaklarımızı dış etkenlere karşı korur.

TIRNAKLARDA GÖRÜLEN BOZUKLUKLAR

Tırnaktaki renk değişiklikleri,uzamama,soyulma,kırılma,tırnakta beyaz lekeler,tırnağın enine veya boyuna çizgilenmeler tırnak sağlığın yada genel vücut sağlığının bozulduğunun göstergesidir.

TIRNAK SAĞLIĞININ BOZULMASININ NEDENLERİ

Tırnak bakımı için kullanılan maddelerin bazıları,tırnağın sıcak suyla uzun süre teması,oje çıkarmakta kullanılan aseton,kalitesiz ojeler,temizlikte kullanılan deterjanlar ve diğer kimyasal maddeler tırnak sağlığını bozar.

Karaciğer ve böbrek hastalıkları,kansızlık,bazı maddelerle zehirlenmelerde,enfeksiyon hastalıkları,hormonal değişimler,sinir sistemi bozuklukları,romatizmal hastalıklar,endokrin bozukluklar,alkolizm,kemik erimesi,beslenme bozuklukları,deri hastalıkları,kalp-akciğer ve dolaşım  sistemi hastalıklarının ilk bulguları tırnaklardadır.

TIRNAK KIRILMASININ NEDENLERİ

Tırnak kırılmasının en sık rastlanan nedeni vitamin ve mineral eksikliğidir.A ve B vitamini eksikliklerinde, demir eksikliği,kalsiyum,magnezyum ve çinko eksikliğinde tırnaklar kolay kırılır.En bilineni ise B7 vitamini olan biotin eksikliğidir.

Hipotiroidi,hipertiroidi,kronik kalp-akciğer hastalıkları.tırnağa kadar  yayılan sedef hastalığı,tırnak mantarı,uzun süren sistemik enfeksiyon hastalıklarında tırnaklar kolay kırılır.

Ailesel nedenler,proteinden yetersiz beslenmede keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşayarak kırılır.

Sürekli oje kullanımı tırnağın havasız kalmasına ,asetonda yıpratıcı etkisi nedeniyle tırnak kırılmasına neden olur.

Tırnak kırılmasının tedavisi:İlk ve en basit yaklaşım en iyi sonuç alınan ve yan etkisi olmayan biotin ( B7 vitamini – H vitamini ) başlamaktır.Biotin kırılmaları azalttığı gibi tırnağın uzama hızınıda artırır.Kişinin diyetiyle aldığı protein azsa arttırması önerilir,sistemik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa asıl hastalık tedavi edilmeye çalışılır.