Biotin

TIRNAK SOYULMASI:

Tırnağın tabaka şeklinde soyulması mantar  ve sedef hastalığı gibi tırnakta kalite kaybı ve görsel kirlilik oluşturan durumlarda görünür.

Mantar enfeksiyonu tırnaklarda en sık görülen enfeksiyon hastalığıdır.Mantarda tırnağın pembe rengi kaybolur,sarıya döner,tırnak yumuşar,kat kat  soyulur ve kırılganlığı artar.

TEDAVİ:

Tırnakta mantar enfeksiyonu varsa mntar tedavisi mutlaka önerilen süre kadar uzatılmalıdır tedavi süresice ,tırnaklar kısa kesilmeli,uzun süre suda kalmamalı,temizlik ve iş yaparken iç yüzeyi pamuklu eldiven giyilmeli,kimyasallarla temas etmemeli,oje aseton kullanımamalıdır,bu ek önlemler sedef hastalığı için verilen bilimsel tedavilere ek olarakta uygulanmalıdır.

Gerek tırnak mantarı gerekse tırnak sedef hastalığında tırnaktaki deformasyoın ve kalite kaybı için tedaviye günde 2 mg biotin (B7 vitamini – H vitamini) eklenmelidir.Biotin alınacak cevabın daha kısa sürede ve daha yüksek oranda olmasını sağlar çünkü tırnak ve saç için en etkili besleyici vitaminin biotin olduğu bilinmektedir.