Biotin

İnsan tırnağı keratin yapısındadır. Keratin yapısı hayvan boynuzu gibi çok sert olabilir ama yumuşak ta olabilir. Tırnağın yapısı bir şeyleri kazıyacak ya da tutacak kadar serttir. Bu sert yapı bazen olması gerekenden daha yumuşak olabilir. Aslında hastalık değildir ama kişiyi rahatsız edebilir.

Tırnak Yumuşaması Nedenleri
B7 vitamini (biotin H vitamini); en sık karşılaşılan nedendir.
Ailesel özellik
Proteinden yetersiz beslenme
Çinko elementi eksikliği
Fazla aseton kullanmak
Guatr (hipotiroidi denilen hormon azlığı)
Bu sorunlar yaşandığındsa tırnaklarda yumuşama ve kalite kaybı görülür buda tırnakların daha çabuk kırılmasına neden olur. Yine mantar enfeksiyonuda tırnağın yumuşamasına neden olan sebeplerdendir.

Tırnak Yumuşaması Tedavisi
Sebebe yönelik tedavi yapılır. Ailesel nedenlerle tırnak yumuşuyorsa tırnak uzama hızını ve kalitesini artıran B7 vitamini (biotin) inden günde 2 mg alınmalı ve tırnak sertleştirici kullanılmalıdır. Protein, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı ise diyet bu maddeler yönünden desteklenir. Mantar nedeni ile kırılıyorsa o zaman uygun tedaviyi sabırlı ve düzenli uygulamak gerekir.
kaliteyi bozabilecek kimyasallardan uzak durulur.
Yumuşamadan dolayı çok çabuk kırılıyorsa takma tırnakla dış etkilerden korunulabilir.

Ayrıca hipotiroidide (guatr) tırnaklar kalınlaşır kırılganlığı artar, hipertiroidide (zehirli guatr) ise tırnaklarda yumuşama ve çekilme görülür bu durumda temelde yatan guatr hastalığı tedavi edilirken ek olarak günlük 2 mg biotin (B7 vitamini) alınmalıdır.

Avrupa ülkelerinde evcil hayvan popülasyonunun önemli bir kısmını domuzlar oluşturur, uaşadıkları yer sebebiyle tırnak yumuşaklığı çeşitli hastalıklara neden olur. Bu hastalıkları engellemek için besi çiftliği