Biotin

 

TIRNAKTA ÇABUK KIRILMA

Tırnağın çabuk kırılması hem hastalıktır hem de pek çok hastalığın habercisi olabilir. Bunun en sık nedeni H vitamini ve mineral eksikliğidir.Bunun yanı sıra tırnak mantarı,enfeksiyon hastalıkları,metabolizma hastalıkları,hormon dengesizlikleri,dolaşım ve solunum yolu hastalıkları tırnaklarda çabuk kırılmaya neden olabilir.
Mineral eksikliklerinin en önemlisi demir eksikliğidir.Bunun nedeni kanamalar veya kan sentezindeki bozulmalardır.Eksikliğinde tırnak kırılması görülen diğer mineraller kalsiyum, magnezyum ve çinkodur.

Tırnakların çabuk kırılmasına neden olan diğer hastalıklar; hipotirodi, hipertiroidi, kronik kalp ve solunum hastalıkları, A ve B vitamin eksiklikleridir.
Tırnakları saran keratin adlı kılıf proteinden sentez edilmiştir.Genetik nedenler, özellikle proteinden yetersiz ve dengesiz beslenme keratin sentezini azaltır ve tırnakları yumuşatır buda tırnağın çabuk kırılmasına neden olur.
Tırnaklara kadar yayılan sedef hastalığı da tırnaklarda çabuk kırılma ve çatlamalara yol açar.

Oje havasız bırakarak aseton ise doğrudan yıpratıcı etkisiyle tırnakların çabuk kırılmasına neden olabilir.

Bütün bunların yanı sıra temizlikte kullanılan deterjan ve kimyasal maddelere uzun süre maruz kalınırsa  tırnaklarda çabuk ve kolay kırılmaya neden olur.

Tırnak kırılması tedavisi:

Tedavide ilk akla gelen ve kolay temin edilebilen vitamin H (biotin ) eksikliğini gidermektir,sorunun büyüklüğüne göre günde 2-5 mg biotin almak yeterli olacaktır,alınan biotin saçlardada kalite artışı sağlar.

Biotine ek olarak temelde mantar,guatr,demir eksikliği gibi ek sorun varsa düzeltilmeldir.